Monday, May 5, 2014

Miss Point lolita set - blouse and dress

Two weeks ago I got a set of dress and blouse from Lolitadressesshop. Packaging was really good, communication as well. They sent the package really quickly.


When I opened this package... I fell in love! The dress is made of really soft and awesome fabric - I could sleep on this dress! :D And it's a bit longer than usually - 98cm total length. I took XS size and it's true to size. Link to the dress is here ^^

Blouse is made quite well, it has a detachable jabot. I was wearing it in previous post.Full outfit, I want to do a photoshoot with this set soon. What do you think about it?
This set is totally adorable and in my opinion 92$ is a really fair price for this dress and you get even a blouse! Great classic lolita starter, I really recommend it! Especially for this quality :)

8 comments:

 1. Śliczna sukienkaaa!

  ReplyDelete
 2. Jej, w cenie jest już koszula! Niezły pomysł, przejrzę sklep. *^*
  Podoba mi się, nie mogę się doczekać zdjęć. ;)

  ReplyDelete
 3. Wstrzymywałam się z zakupem do czasu, aż opublikujesz te zdjęcia. Kurde, na Twoich zdjęciach jest piękniejsza, niż na tych sklepowych!

  ReplyDelete
 4. Bardzo polecam, kiecka zdecydowanie daje radę! Podawałam im swoje dokładne wymiary (no, prawie, podałam im wszędzie 2cm więcej :D) i do wszystkich dodali 2-3cm, więc można podawać prawdziwe wymiary :D

  ReplyDelete
 5. hehe ja i mój angielski xD na pewno im cokolwiek podam xD nie no, dokładnie się zmierzę, ale wydaje mi się, że ten xs z tabelki na stronie odpowiada moim wymiarom. Ręki nie dam uciąć, bo na stancji nie mam metra krawieckiego, ale jak wrócę to się pomierzę i jak ogarnę własną bankowość internetową [moja skleroza do haseł] to zamówię :)

  ReplyDelete
 6. Cudna sukienka! Naprawdę, aż nie wiem co mogę jeszcze napisać. Prze-cu-dna!

  ReplyDelete